Skip to content

531 Broadlawn TerVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 12, 2013

Property Information

Block2307
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-S- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,114
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
19%
Improvement Value:$130,800
81%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,155+0.7%
2024$5,121+5.0%
2023$4,878+2.9%
2022$4,739+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4104, Page 4393

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2267, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1947