Skip to content

516 Lisa LnVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block2309
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,910
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
14%
Improvement Value:$155,000
86%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,753+0.7%
2024$5,716+5.0%
2023$5,444+2.9%
2022$5,289+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 4181, Page 2979Recorded6/7/2019

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4029, Page 7203

Property Built

Built

Year Built: 1963