Skip to content

532 Sylvester DrVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 21, 2005

Property Information

Block2414
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,002
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
17%
Improvement Value:$141,700
83%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,454+0.7%
2024$5,418+5.0%
2023$5,161+2.9%
2022$5,014+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2853, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1962