Skip to content

506 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1897

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Jun 8, 1984

Property Information

Block2312
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,666
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
21%
Improvement Value:$92,400
79%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,709+0.7%
2024$3,685+5.0%
2023$3,510+2.9%
2022$3,410+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 1509, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1897