Skip to content

343 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block3903
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,586
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
16%
Improvement Value:$77,700
84%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,945+0.7%
2024$2,926+5.0%
2023$2,787+2.9%
2022$2,707+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 4178, Page 3775Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 2907, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1900