Skip to content

514 Crystal AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block2316
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,360
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
14%
Improvement Value:$130,300
86%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,824+0.7%
2024$4,792+5.0%
2023$4,565+2.9%
2022$4,434+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft2,360DeedBook 4239, Page 558Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 4150, Page 9862Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4029, Page 7877

Property Built

Built

Year Built: 1900