Skip to content

500 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 25, 2002

Property Information

Block4112
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,246
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
19%
Improvement Value:$79,400
81%
Total Assessment$97,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,111+0.7%
2024$3,090+5.0%
2023$2,944+2.9%
2022$2,860+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2618, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1910