Skip to content

528 Crystal AveVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Date
Mar 10, 2054

Property Information

Block2317
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,308
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
13%
Improvement Value:$139,100
87%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,114+0.7%
2024$5,080+5.0%
2023$4,839+11.7%
2022$4,332+7.7%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$26,000
Sq Ft1,308DeedBook 4189, Page 1128Recorded1/7/2020

Foreclosure Case F-010756-17

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1954