Skip to content

530 Crystal AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block2317
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,089
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
19%
Improvement Value:$92,500
81%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,630+0.7%
2024$3,606+5.0%
2023$3,435+2.9%
2022$3,337+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft1,089DeedBook 4132, Page 1393Recorded8/26/2015

Property Sale

Sale
$54,250
DeedBook 2045, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1920