Skip to content

566 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1932

Last Sale Date
Feb 8, 2002

Property Information

Block2326
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,592
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
28%
Improvement Value:$61,200
72%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,706+0.6%
2024$2,689+5.0%
2023$2,561+2.9%
2022$2,488+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2568, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1932