Skip to content

513 Boody DrVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 6, 2010

Property Information

Block2329
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage864
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
25%
Improvement Value:$74,100
75%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,139+0.7%
2024$3,119+5.0%
2023$2,971+2.9%
2022$2,886+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4069, Page 2688

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 2168, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1956