Skip to content

519 Boody DrVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2009

Property Information

Block2329
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,060
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
22%
Improvement Value:$84,700
78%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,227+0.7%
2024$3,204+5.4%
2023$3,040+3.2%
2022$2,946+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,900
DeedBook 1507, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1956