Skip to content

732 E Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block2332
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage860
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
26%
Improvement Value:$70,500
74%
Total Assessment$94,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,018+0.6%
2024$2,999+5.0%
2023$2,856+2.9%
2022$2,775+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$11,400
DeedBook 1186, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1937