Skip to content

516 E Laurel StVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jan 18, 2013

Property Information

Block2335
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
21%
Improvement Value:$91,500
79%
Total Assessment$115,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,687+0.7%
2024$3,663+5.0%
2023$3,489+2.9%
2022$3,389+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4100, Page 5109

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1332, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1923