Skip to content

324 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Aug 31, 1981

Property Information

Block3811
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,376
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
15%
Improvement Value:$88,800
85%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,337+0.7%
2024$3,315+5.0%
2023$3,158+2.9%
2022$3,068+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 1397, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1920