Skip to content

574 Juliana DrVineland, NJ 08360

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block2403
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,826
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
17%
Improvement Value:$157,600
83%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+5.1%
2024$5,734+5.2%
2023$5,451+3.1%
2022$5,288+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,826DeedBook 4269, Page 1687Recorded4/21/2025

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1285, Page 1042

Property Built

Built

Year Built: 1968