Skip to content

1251 Mayfair CtVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2068

Property Information

Block2403
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,698
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
19%
Improvement Value:$126,500
81%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,967+0.7%
2024$4,934+5.0%
2023$4,700+2.9%
2022$4,566+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1126, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1967