Skip to content

576 Overbrook RdVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Nov 8, 2002

Property Information

Block2404
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,118
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
23%
Improvement Value:$101,400
77%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,168+0.7%
2024$4,140+5.0%
2023$3,944+2.9%
2022$3,831+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 2627, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1955