Skip to content

540 Mayfair StVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block2416
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-S-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
24%
Improvement Value:$83,800
76%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,531+0.7%
2024$3,508+5.0%
2023$3,341+2.9%
2022$3,246+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 4116, Page 8622Recorded5/7/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4005, Page 8499

Property Built

Built

Year Built: 1949