Skip to content

573 Overbrook RdVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2000

Property Information

Block2405
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,735
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
19%
Improvement Value:$125,900
81%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,948+0.7%
2024$4,915+5.0%
2023$4,682+2.9%
2022$4,549+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955