Skip to content

593 Overbrook RdVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2067

Property Information

Block2405
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,746
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
19%
Improvement Value:$129,900
81%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,629+0.7%
2024$4,596+5.6%
2023$4,354+3.3%
2022$4,215+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1107, Page 253

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,746DeedBook 4276, Page 3573Recorded10/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1967