Skip to content

1169 Sharp Rd(Unit C0008)Vineland, NJ 08360

Built 1997

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
May 28, 2014

Property Information

Block2406
Lot2808
QualifierC0008
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,171
Acreage6.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
11%
Improvement Value:$99,600
89%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,569+0.7%
2024$3,546+5.0%
2023$3,378+2.9%
2022$3,281+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 4117, Page 6056Recorded5/29/2014

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 2404, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1997