Skip to content

1177 Sharp RdVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Oct 29, 2010

Property Information

Block2406
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,949
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
15%
Improvement Value:$154,300
85%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,789+0.7%
2024$5,750+5.0%
2023$5,478+2.9%
2022$5,321+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4076, Page 1323

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2784, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1962