Skip to content

1179 Sharp RdVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block2406
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,586
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
22%
Improvement Value:$126,600
78%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,171+0.7%
2024$5,137+5.0%
2023$4,893+2.9%
2022$4,753+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,586DeedBook 4213, Page 9821Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 4173, Page 742Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 4113, Page 2094Recorded1/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960