Skip to content

1198 Woodcrest DrVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Aug 30, 1971

Property Information

Block2406
Lot54
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,646
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
15%
Improvement Value:$167,500
85%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,276+0.7%
2024$6,234+5.0%
2023$5,939+2.9%
2022$5,769+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 1184, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1963