Skip to content

1695 Woodcrest DrVineland, NJ 08361

Built 1956

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
Dec 9, 1971

Property Information

Block2501
Lot77
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,560
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
21%
Improvement Value:$114,700
79%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,595+0.7%
2024$4,564+5.0%
2023$4,348+2.9%
2022$4,224+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 1188, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1956