Skip to content

1192 Woodcrest DrVineland, NJ 08360

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block2406
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,272
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
21%
Improvement Value:$113,700
79%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,569+0.7%
2024$4,539+5.0%
2023$4,324+2.9%
2022$4,200+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959