Skip to content

1177 Woodcrest DrVineland, NJ 08360

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2010

Property Information

Block2418
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,305
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
20%
Improvement Value:$131,900
80%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+0.7%
2024$5,219+5.0%
2023$4,971+2.9%
2022$4,830+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962