Skip to content

1427 Nelson AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$29,500
Last Sale Date
Oct 15, 1976

Property Information

Block2410
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,080
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
22%
Improvement Value:$96,900
78%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,705+0.7%
2024$3,678+5.3%
2023$3,492+3.2%
2022$3,385+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 1254, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1955