Skip to content

506 Sylvester DrVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block2414
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,080
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
23%
Improvement Value:$97,200
77%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,015+0.7%
2024$3,989+5.0%
2023$3,799+2.9%
2022$3,691+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 4160, Page 7249Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1450, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1953