Skip to content

1188 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block2418
Lot43
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage800
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,700
25%
Improvement Value:$81,500
75%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,477+0.7%
2024$3,454+5.0%
2023$3,290+2.9%
2022$3,196+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4082, Page 3122

Property Built

Built

Year Built: 1930