Skip to content

1164 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1942

Last Sale Price
$65,200
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block2418
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,029
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
19%
Improvement Value:$130,100
81%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+0.7%
2024$5,108+5.0%
2023$4,866+2.9%
2022$4,727+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$65,200

From:

To:

Sq Ft2,029DeedBook 4128, Page 9498Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$196,900
DeedBook 2911, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1942