Skip to content

1162 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Date
May 25, 2065

Property Information

Block2418
Lot50
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,766
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,600
21%
Improvement Value:$107,100
79%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,321+0.7%
2024$4,292+11.8%
2023$3,839+3.1%
2022$3,722+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950