Skip to content

1158 Fairmount AveVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jan 3, 2006

Property Information

Block2418
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,136
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
22%
Improvement Value:$112,500
78%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+0.7%
2024$4,561+5.0%
2023$4,345+2.9%
2022$4,221+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 2904, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1963