Skip to content

577 Mayfair StVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block2418
Lot73
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,004
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
20%
Improvement Value:$129,600
80%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,133+0.7%
2024$5,099+5.0%
2023$4,857+2.9%
2022$4,718+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4016, Page 3113

Property Built

Built

Year Built: 1966