Skip to content

940 Becker DrVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Date
Mar 8, 1985

Property Information

Block2501
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
22%
Improvement Value:$115,000
78%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,462+0.7%
2024$4,431+5.3%
2023$4,209+3.1%
2022$4,082+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1544, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1962