Skip to content

651 Alps PlVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Sep 7, 2005

Property Information

Block2503
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,301
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
20%
Improvement Value:$111,300
80%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,407+0.7%
2024$4,378+5.0%
2023$4,170+2.9%
2022$4,051+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2868, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1968