Skip to content

1641 Fairmount AveVineland, NJ 08361

Built 1977

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 13, 2015

Property Information

Block2501
Lot50
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,892
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
17%
Improvement Value:$167,900
83%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,444+0.7%
2024$6,402+5.0%
2023$6,098+2.9%
2022$5,924+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 4130, Page 7963Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2252, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1977