Skip to content

2470 Dahliadel DrVineland, NJ 08361

Built 1976

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Dec 14, 2017

Property Information

Block4402
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,888
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
18%
Improvement Value:$153,000
82%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,941+0.7%
2024$5,902+5.0%
2023$5,622+2.9%
2022$5,462+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 4162, Page 712Recorded1/11/2018

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1250, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1976