Skip to content

777 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1914

Last Sale Date
Mar 22, 1993

Property Information

Block2501
Lot82
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,426
Acreage4.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
38%
Improvement Value:$75,300
62%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,840+0.7%
2024$3,815+5.0%
2023$3,634+2.9%
2022$3,530+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1990, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1914