Skip to content

821 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$2,830,432
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block2501
Lot97
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-B-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,300
4%
Improvement Value:$5,355,700
96%
Total Assessment$5,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$178,304+0.7%
2024$177,128+5.0%
2023$168,728+2.9%
2022$163,912+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,830,432
DeedBook 2273, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1970