Skip to content

28 Temple RdVineland, NJ 08360

Built 1964
Apartment

Last Sale Price
$9,661,765
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block3116
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description2S-B-X-7UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
2%
Improvement Value:$2,460,500
98%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,600+0.7%
2024$79,075+5.0%
2023$75,325+2.9%
2022$73,175+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$9,661,765
DeedBook 4225, Page 2795Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$3,150,000
DeedBook 2622, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1964