Skip to content

2369 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 1900

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block2503
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,200
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
24%
Improvement Value:$121,400
76%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,088+0.7%
2024$5,054+5.0%
2023$4,815+2.9%
2022$4,677+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,200DeedBook 4215, Page 2673Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 4169, Page 52Recorded7/20/2018

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4061, Page 201

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4009, Page 1393

Property Built

Built

Year Built: 1900