Skip to content

2518 Simonelli RdVineland, NJ 08361

Built 2009

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block2504
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,204
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
21%
Improvement Value:$141,300
79%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,718+0.7%
2024$5,681+5.0%
2023$5,411+2.9%
2022$5,257+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,204DeedBook 4203, Page 4775Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$221,545
DeedBook 4083, Page 8345

Property Built

Built

Year Built: 2009