Skip to content

2586 Maple AveVineland, NJ 08360

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 1996

Property Information

Block2505
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,088
Acreage2.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
41%
Improvement Value:$70,400
59%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,799+0.7%
2024$3,773+5.0%
2023$3,595+2.9%
2022$3,492+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923