Skip to content

2976 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 1991

Property Information

Block1908
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,112
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
31%
Improvement Value:$99,200
69%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,579+0.7%
2024$4,548+5.0%
2023$4,333+2.9%
2022$4,209+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929