Skip to content

2173 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 20, 2005

Property Information

Block2604
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,336
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
31%
Improvement Value:$83,900
69%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,897+0.7%
2024$3,872+5.0%
2023$3,688+2.9%
2022$3,583+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2871, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1925