Skip to content

725 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 2011

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jan 6, 2012

Property Information

Block2008
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,350
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
22%
Improvement Value:$115,000
78%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+0.7%
2024$4,688+5.0%
2023$4,465+2.9%
2022$4,338+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4088, Page 4256

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4004, Page 7489