Skip to content

1770 Cedar AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Oct 26, 2001

Property Information

Block2701
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,132
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
24%
Improvement Value:$88,800
76%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,744+0.7%
2024$3,720+5.0%
2023$3,543+2.9%
2022$3,442+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2546, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1953