Skip to content

11 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$78,900
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block3603
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,173
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
22%
Improvement Value:$85,600
78%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,493+0.7%
2024$3,470+5.0%
2023$3,305+2.9%
2022$3,211+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 2396, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1950